top of page

Lorenzo Chiesa

Lorenzo-Chiesa-.jpg

Psikanaliz, biyopolitika, Marksizm, Fransız ve İtalyan düşüncesi üzerine kapsamlı yayınlar yapmış ve dersler vermiş bir filozofum. Antropogenez, sosyal yapıların kökenleri, aktarımı ve değiştirilmesi ile ilgili sorular ve insan hayvanının ontolojik ve politik doğasına materyalist bir yaklaşım, mevcut ve geçmiş araştırmalarımın tüm kollarında önemli kaygılardır.

 

Kitaplarım arasında Subjectivity and Otherness (MIT Press, 2007) [Türkçesi, Öznelik ve Ötekilik adıyla Axis Yayınları tarafından 2022 yılında basılmıştır]; The Italian Difference (Re.press, 2009; Alberto Toscano ile birlikte); Lacan and Philosophy (Re.press, 2014); Italian Thought Today (Routledge, 2014); The Not-Two: Logic and God in Lacan (MIT Press, 2016); The Virtual Point of Freedom (Northwestern University Press, 2016); ve Zhelanie i Naslazdenie (Skifia Print, 2020) bulunmaktadır. Agamben ve Virno'nun kitaplarını İngilizceye ve Žižek'in kitaplarını İtalyancaya çevirdim.

 

Yakın zamanda (Adrian Johnston ile birlikte yazdığım) God Is Undead adlı yeni bir kitabı tamamladım. Psikanalizde Agnostisizm ve Ateizm başlıklı yeni bir kitabı tamamladım; bu kitap The Not-Two'da özetlediğim bazı ana temaları daha da geliştirmeyi amaçlıyor. Halen ontolojik ve politik farklılık üzerine (ikincisi özellikle neo-kapitalist bürokrasiye uygulandığında) bir kitap araştırıyorum.

 

"Halen Newcastle Üniversitesi'nde (Birleşik Krallık) Felsefe alanında kıdemli öğretim görevlisiyim ve aynı zamanda Eleştirel Teori alanında Fakülte Araştırma Grubu'nun eş başkanlığını yürütüyorum. European Graduate School'da (EGS) ders veriyorum. Daha önce Kent Üniversitesi'nde Modern Avrupa Düşüncesi Profesörü olarak görev yaptım ve burada Eleştirel Düşünce Merkezi'ni kurdum ve yönettim. Birleşik Krallık, Kıta Avrupası, ABD ve Asya'daki kurumlarda misafir öğretim üyesi olarak görev yaptım. İtalya'da GSH - Cenova Beşeri Bilimler Okulu'nun direktörlüğünü yaptım. MIT Press'te İtalyan radikal düşüncesi üzerine bir kitap dizisinin ("Başkaldırılar") editörlüğünü yapıyorum." 

bottom of page